İzmir Ulaşım Rehberi, İzmir Şehir İçi Ulaşım

İzmir Ulaşım Rehberi, İzmir Şehir İçi Ulaşım

İzmir Ulaşım Rehberi, İzmir Şehir İçi Ulaşım

İzmir şehir içi ulaşım yönünden oldukça zengin bir şehirdir. İzmir’in her yerine toplu taşıma araçlarını kullanarak rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. İlk defa İzmir’e geliyorsanız bu sizin için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Çünkü diğer şehirlerin tersine birçok ulaşım aracı mevcuttur. Bir kısmıyla ilk defa tanışacak bile olabilirsiniz. Ama merak etmenize hiç gerek yok. İzmir ulaşım rehberi makalemizi okuduktan sonra İzmir’de ulaşım hakkında her şeyi öğreneceksiniz. Bu yazıyı siz değerli okurlarımız için en güncel ve en detaylı haliyle hazırlamaya özen gösterdik. Ayrıca ulaşım için edineceğiniz İzmirim Kart ile sadece ulaşım araçlarından değil diğer çeşitli olanaklardan da yararlanabilirsiniz. Örneğin teleferik, buz pisti, Bisim, otopark ve Sasalı Doğal Yaşam Parkı gibi araç ve alanlarda da yine kartınızı kullanabiliyorsunuz.

İzmir Ulaşım Rehberi

İzmirim Kart Nereden Alınır? İzmirim Kart Ücretleri Nelerdir? İzmirim Kart Gereken Belgeler Nelerdir?

 • Aktarma hakkına sahip olursunuz.
 • İndirimli ulaşım imkanlarından yararlanırsınız.
 • Ulaşım dışında alanlarda(Bisim, Otopark vb.) da kullanabilirsiniz.

İzmir’de ulaşım İzmir Büyükşehir Belediyesi kontrolü altında işletilmektedir. Ulaşımda İzmirim Kart kullanılmaktadır. Bu elektronik kart ile bakiye yükleyerek bütün toplu taşıma araçlarında seyahat edebilirsiniz. Eskiden İzmirim Kentkart olarak adlandırılıyordu. İzmirim Kart kullanarak otobüs, vapur, izban ve metro gibi tüm araçlara biniş sağlayabilirsiniz. İzmirim Kart’ın birden fazla versiyonu bulunmaktadır. Örneğin tam kart, öğrenci kartı, 65 yaş üstü gibi birden fazla kart çeşidi vardır. Tam kart almak için herhangi bir evrak ihtiyacınız yoktur. Şehirdeki tüm satış noktaları ve dolum gişelerinden temin edebilirsiniz. Bu temin noktalarına Karşıyaka ve Konak iskeleleri, Fahrettin Altay, Bornova, Halkapınar gibi metro durakları ve Şirinyer İzban durağı örnek gösterilebilir.

izmir şehir içi ulaşım rehberi

Eğer öğrenci iseniz bazı evraklara ihtiyacınız vardır. Sadece öğrenci için değil, indirimli kart sahibi olmak için çeşitli evrakları teslim etmeniz ve kartınızı o şekilde teslim almanız gerekir. Normal tam kart gibi çeşitli gişe ve dolum noktalarından ücret ödeyip direkt olarak alamıyorsunuz. Alacağınız indirimli kartta resminiz ve bilgileriniz yer alıyor. Unutmadan söyleyelim ki resimli kartların yasal sahibi dışında kullanılması yasaktır. Öğrenci ve öğretmen kartları için kart ücreti 10 TL‘dir. Bu kartlar için internet üzerinden ön başvuru yapmanız işinizi kolaylaştırır. Veyahut bizzat giderek de başvurunuzu yapabilirsiniz. Kart başvuru ve teslimi İzmir Ulaşım Kartları Şubesi Müdürlüğü‘nde yapılmaktadır. Konak’ta bulunuyor. Dikkat etmeniz gereken şey ise Ön Başvuru formunu gönderdikten sonra 10 TL ücreti yatırmak. Yani ilk yapmanız gereken formu doldurmak ardından ücreti yatırmak. Ayrıca bu indirimli kartlar için son 6 ayda çekilmiş bir fotoğrafa ihtiyacınız olduğunu da unutmayın lütfen.

İlk kart başvurunuz, gerekli belgeler, ve ücret yatırma gibi işlemler için tüm detaylara buraya tıklayarak İzmirim Kart sitesinden ulaşabilirsiniz. İzmir ulaşım rehberi yazımız için kart kısmını böylece halletmiş olduk.

 

Bilet 35 Nedir? Bilet 35 Ücretleri Ne Kadar?

Bilet 35, İzmirim Kart almak istemeyen veyahut çok az toplu taşıma kullanacak kişiler için bir tercihtir. 4 farklı versiyonu bulunmaktadır. 2, 3, 5, ve 10 Binişlik Bilet şeklinde satılır. Bu biniş sayıları dışında kart kullanılamaz. O sebeple kullan-at kartlar da denir. Herhangi bir satış noktasından temin edebilirsiniz. Kartınızın ilk kullanımından itibaren 35 gün geçerlilik süresi vardır. Bilet 35 fiyatları ise şu şekildedir:

 • 2 Binişlik Bilet 9 TL
 • 3 Binişlik Bilet 13 TL
 • 5 Binişlik Bilet 20 TL
 • 10 Binişlik Bilet 38 TL

Dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta ise Bilet 35’te aktarma hakkı yoktur. Bu sebeple çok fazla tercih edilen bir kart değildir. Bizim tavsiyemiz eğer 1 gün bile İzmir’de toplu taşımayı kullanacaksanız İzmirim Kart edinmeniz.

İzmir Şehir İçi Ulaşım Araçları Nelerdir?

 • Otobüs

izmir ulaşım rehberi eshot otobüs

Her şehirde olduğu gibi İzmir’de de otobüsler şehir içi ulaşımda önemli bir yere sahiptir. İzmir’in her yerinde otobüsler mevcuttur. Otobüsler ESHOT adı altında işletilir. Bir otobüsün hangi duraklara uğradığını, hangi saatte kalkacağını vs. öğrenmek isterseniz tek yapmanız gereken buraya tıklayarak gideceğiniz internet sitesinde otobüs numarasını seçmek.

 • İzban

İzmir Banliyö Sistemleri adıyla hizmet veren İzban İzmir’i bir uçtan diğer uca gezmenizi sağlar. Çok uzun bir hat boyunca hizmet vermektedir ve sıklıkla kullanılır. İzban durakları ve sefer saatleri için buraya tıklayabilirsiniz.

 • Vapur

İzmir’de vapur ulaşım dışında belirli saatlerde çok güzel manzaralara denk gelmeniz ile farklı bir anlam kazanır. Martılara simit atabilir, hafif bir esinti ile güzel bir deniz yolculuğu keyfini sürebilirsiniz.

 • Metro

Tıpkı İzban gibi bir ulaşım aracıdır. İzban genel olarak sahil şeridinde seyahat ederken metro ile şehir içine ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • Tramvay

Şehir içi ulaşımda kısa mesafelerde sizin için otobüse alternatif olarak tramvay da kullanabilirsiniz.

İzmirim Kart Artı Para Sistemi Nedir?

İzban’ı kullanırkan istasyonda Artı Para adı verilen turuncu kioskları merak etmişsinizdir. Artı Para diye adlandırılan bu sistemde, İzban’a bindiğinizde sizden ilk ücreti normal kart ücretinden biraz fazla çeker. Ardından indiğiniz istasyonda bu Artı Para makinesine kartınızı okutarak fazla çekilen ücreti geri alabilirsiniz.

Eshot İndirimli Saatler Ne Zaman? Halk Taşıt Uygulaması Hakkında Bilgiler

Bir süre önce İzmir’de Halk Taşıt uygulaması İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete geçirildi. Bu uygulama ile günde 2 farklı saat diliminde yarı yarıya ücret ödeyerek toplu taşıma araçlarını kullanabiliyorsunuz. Örneğin öğrenci kartına sahipseniz bu saat dilimlerinde 1,64 TL olan normal ücret yerine 0.82 TL ücret ödüyorsunuz. İzmir ulaşım rehberi ile edindiğiniz bu bilgi epey işinize yarayabilir.

Sabah 06.00-07.00 saatleri,

Akşam 19.00-20.00 saatleri arasında bu indirimden yararlanabilirsiniz.

İzmir Şehir İçi Ulaşım Fiyatları Ne Kadar?

İzmirim Kart kullanarak:

Tam: 3,56 TL

Öğrenci: 1,64TL

Öğretmen: 3,00TL

60 Yaş: 3,00TL

65 Yaş Üstü: Ücretsiz olacak şekilde seyahat edebilirsiniz.

İzmirim Kart Bakiye Nasıl Yüklenir?

İzmirim Kart’a bakiye yüklemek için dolum gişelerinden, dolum otomatlarından, çeşitli satış noktalarından ve internet üzerinden kolayca bakiye yükleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir konu ise internet üzerinden yapılan yüklemelerin 1 saat içerisinde kartınıza tanımlanması.

İzmirim Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet sitesi üzerinden kolayca İzmirim Kart bakiye sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Buraya tıklayarak internet sitesine erişebilirsiniz.

İyi, güzel nasıl gezeceğimizi öğrendik de nerede ne yapılır, ne yenir bilmiyoruz mu diyorsunuz? Tek yapmanız gereken İzmir Sokak Lezzetleri yazımızı okumak.

İzmir ulaşım rehberi yazımızın burada sonuna geldik. İzmir’e dair her detayı öğrenmek ve her hafta çeşitli fırsatlar kazanan şanslı kullanıcılarımızdan olmak ister misiniz? Tek yapmanız gereken bizi takip etmek. Buraya tıklayarak abone olabilirsiniz.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir