Birbirinden Güzel İzmir Sokak Lezzetleri

Birbirinden Güzel İzmir Sokak Lezzetleri

Birbirinden Güzel İzmir Sokak Lezzetleri

Sokak lezzetleri günümüzde gerçekten çok popüler. Özellikle fazla pahalı olmaması ve seyahat ettiğimiz her ilin kendi mutfaklarına referans olması sebebiyle birçok kişi tarafından ilgiyle takip ediliyor. İzmir sokak lezzetleri ise adeta vazgeçilmez bir sevda. Yaşayanı da ziyarete geleni de o güzelim sokak lezzetlerinin tadına bakmadan buradan ayrılamıyor. Bizde birbirinden güzel İzmir sokak lezzetleri için size güzel bir rehber hazırlamaya karar verdik. Bu rehber ile İzmir’de sokak lezzetlerine dair tüm bilgilere sahip olacaksınız. Geriye ne kalıyor? Damak tadınıza göre sevdiğiniz sokak lezzetlerinin arasında kaybolmak.

İzmir Sokak Lezzetleri

 • Tartışmaların Vazgeçilmezi: Gevrek

izmir sokak lezzetleri gevrek

Adını duyar duymaz çeşitli tartışmaların yaşandığı aklınıza gelmiştir. Diğer illerde simit olarak adlandırıldığı için birçok insan gevrek denmesine karşı çıkar. Aslında gevrek bildiğimiz simit değildir. Farklı bir türdür. Geçmişi ise zamanında buraya gelmiş Tatar Türkleri ile başlar. Yani İzmir’de gevreğe, gevrek denir!

 • Bir İzmir Klasiği Boyoz

izmir sokak lezzetleri boyoz

Gerçek İzmirliler boyoza bayılır. Fakat genelde dışarıdan gelen insanlar boyozu sevip sevmemek konusunda ikiye ayrılır. O sebeple biraz damak tadı ürünü olduğunu belirtmek gerekir. Kahvaltıların vazgeçilmezi olan bir lezzettir. İzmir’de boyoz bulamayacağınız tek bir pastane bile yoktur. Sevip, sevmemek konusunda insanlar ikiye ayrılır demiştik ya bu ayrımın en başında biraz yağlı olması geliyor diyebiliriz.

 

 • Lezzet Harikası Kumru

Pratik bir yiyecek oluşu, harika lezzeti ve mükemmel doyuruculuğu ile kumru İzmir’de bir başkadır. Bu arada pratik dedik ama kumru aslında ikiye ayrılıyor. Asıl orijinal kumru bildiğimiz gevrekçiler de satılan kumru ekmeğinin içine domates, biber ve İzmir tulum peynirinden oluşur. İşte bu sabah İzban’dan inince hızlıca alıp, tüketebileceğiniz bir yiyecektir. Diğer kumru ise büfelerde daha çok közde yapılan tostlar gibi içerisine daha fazla malzeme eklenerek yapılır. Açıkçası bizim tercihimiz gerçek İzmir kumrusu yani sokaktaki gevrekçiler de satılan.

 • Gerçek Bir Sokak Yiyeceği Midye

İzmir’de midye çeşitli mekanlarda değil, kesinlikle sokakta yenir! Üstelik her sokakta. Evet, İzmir’de hemen hemen her sokakta bir midyeci tezgahı görebilirsiniz. Özellikle sahil kenarlarında. İzmir midye dolması yapılış açısından da bir miktar farklıdır. O sebeple yemeye başlayınca maalesef duramazsınız. Ha bir de arkadaş grubuyla tane tane alınmaz, tepsi kapatılır. İzmir gece lezzetleri denilince ilk akla gelir.

 • Genelde Ücretsiz Tükettiğimiz Lokma

izmir sokak lezzetleri lokma

Evinizden okulunuza veya işinize giderken geçtiğiniz ara sokaklarda ücretsiz dağıtılan lokma görme oranınız çok olası. Açıkçası biz para vererek yediğimiz bir lokma hatırlamıyoruz. İzmir’de hayır için lokma döktürülür. Bu sebeple birçok sokakta uzayan lokma kuyrukları görebilirsiniz. Hiç çekinmeyin, hemen sıraya geçin. Tadı damağınızda kalacak bir lezzet olduğu konusunda biz hemfikiriz.

 • Bambaşka Bir Kokoreç

Seveni kadar sevmeyeni de çok olan bir lezzet kokoreç. Açıkçası kimsenin damak tadına karışacak halimiz yok. Ama en azından bir kere denemenizi tavsiye ederiz. Diğer kokoreçlerin aksine sac veya tavada pişirilmez. Közde pişirilir ve kat’iyen domates koyulmaz. Evet bu bir kuraldır, domates koyamazsınız.

 • Sübye Deniz Mahsulü Değildir

En azından bu durum İzmir için geçerli. Sübye olarak adlandırılan bir deniz mahsulü vardır ama dediğimiz gibi İzmir’de bu şekilde değildir. İzmir’de sübye yaz sıcaklarının baş belası harika bir içerik. Evet, gerçekten harika. Tarihi ise yaklaşık 500 yıl öncesine dayanıyor. Sübye, kurutulmuş kavun çekirdeklerinden yapılır. Yaz aylarında yanında buz ile servis edilerek mükemmel bir ferahlık sağlar. Bu kadar iyidir ama yapılışı da bir hayli zordur.

 • Şambali Tatlısı Denemeden Olmaz

Sokaklarda camekan seyyar bir arabada denk gelme olasılığınız çok yüksek olduğu bir tatlıdır şambali tatlısı. Şambali, irmik ve az şerbet ile yapılır. Arasında biraz da kaymak konuldu mu yemeden durulmaz. Kemeraltı bu tatlı için harika bir yerdir. Şambali tatlısı çoğu zaman revani tatlısı ile karıştırılır. Fakat ikisi aynı şeyler değildir. İzmir sokak tatlıları denilince de ilk akla gelir.

 • Uykuluk Badem

izmir sokak lezzetleri uykuluk badem

Uykuluk badem bir sakatat türüdür. Kuzunun pankreas ve timus kısımlarındaki çeşitli salgı bezlerinden olur. İzzet Baba’nın hikayesi ile İzmir’de seveni çok olan bir sokak lezzetidir.

 • Söğüş

İzmir’de çoğu yerde söğüş yiyebileceğiniz bir yer bulabilirsiniz. Biraz ağır bir yiyecektir. O sebeple fazla yenmez ayrıca sakatat sevmeyene de tavsiye edilmez.

 • İzmir’in Torpilli Tatlısı Torpil

Evet bu ufak kelime oyunu için hepinizden özür diliyoruz. Ama yapmasak olmazdı değil mi? Koni şeklinde, üzerindeki beyazlığı kar yağmış gibi düşünebileceğiniz bir tatlıdır torpil. İçinde muhallebi vardır. Gerçek bir tatlıdır, mutlaka tatmanız da fayda var.

 • Katmer Tatlı Değil Arkadaşlar

izmir sokak lezzetleri katmer

Genelde tatlı zannedilen bir yiyecektir katmer. Aslında bir kahvaltı yiyeceği. Çıtır çıtır, lezzetli bir yapıdadır. İsteğinize göre peynirli, kaşarlı, patatesli veya kıymalı olarak hazırlanır. Nar gibi kırmızı olunca size servis edilir.

Tamam tüm bunları yiyeceğiz ama yiyeceğimiz yerlere nasıl gideceğimizi bilmiyoruz mu diyorsunuz? Tek yapmanız gereken İzmir Ulaşım Rehberi yazımızı okumak.

İşte İzmir sokak lezzetleri bu şekilde. Hepsini sevmeyebilirsiniz ama en azından bir denemenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca, bu tarz faydalı bilgiler ve her hafta çeşitli hediyeler dağıttığımız şanslı kullanıcılarımızdan olmak için tek yapmanız gereken haftalık bültenimize kayıt olmak. Buraya tıklayarak bültene kayıt olabilirsiniz.

1 Beğen

Yapılan Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir