İzmir Şirince Gezi Rehberi

İzmir Şirince Gezi Rehberi

İzmir Şirince Gezi Rehberi

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir dağ köyü olan Şirince, hiç şüphe yok ki Türkiye’de bulunan en estetik köylerden bir tanesi. İzmir‘de huzur dolu, sessiz sakin bir tatil yapmak isteyenler açısından, akla ilk gelecek olan yerleşim yeridir Şirince. 2012 yılına kadar, Türkiye‘de bile çok fazla bilinmeyen köy, aniden dünya genelinde büyük bir ün yakaladı; hepinizin hatırladığı gibi, Maya Takvimi’ne göre 2012 yılında dünyanın sonu gelecek, kıyamet kopacaktı. Ve Maya Takvimi‘ne göre kıyamet koptuğu zaman hiçbir şekilde zarar görmeyecek yerlerin başında gelen isim de Şirince’ydi. Durum böyle olduğundan, insanlar, televizyon programları vb. köye akın etmeye başladılar ve o günden beridir de burası İzmir’in en gözde tatil yerlerinden bir tanesi oldu. İşte bizler de bir İzmir Şirince Gezi Rehberi hazırladık ve buraya tatile gitmek isteyenler okurlarımız için bir yardımcı niteliğinde olmasını umut ediyoruz.

İzmir Şirince Gezi Rehberi

Şirince tam olarak ismine yakışır bir yeşilliğe ve o muazzam doğallığını henüz kaybetmemiş bir yer. Tamamı sit alanı olarak ilan edilmiş bu köyde; müthiş mimarinin dokusu, eskisine sadık bir şekilde korunmuş durumda. Şirince’de bütün evler iki katlı ve sahip olduğu doğası ile uzaktan resmen bir tablo hissi veren konaklarıyla ziyaretçileri büyülüyor.

Şirince’nin bu taş döşeli dar sokakları arasında, eski evlerin önünden geçerek yürümek büyük bir haz veriyor insana. Şirince’nin yollarında gezerken, adeta tarihte geziyormuş gibi, bir zaman yolculuğuna çıkmış gibi hissettiriyor. 

Şirince Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İzmir Şirince Gezi Rehberi isimli yazımızın bu bölümünde ise, Şirince hakkında mutlaka bilmeniz gereken bazı detaylardan bahsedeceğiz. İşte Şirince hakkında bilmeniz gerekenler;

 • Şirince’nin özgün ismi Kırkınca’dır. Bu Kırkınca isminin ise; efsanevi zamanlarda, kırk kişiden oluşan bir grubun dağlara vurmasından geldiği rivayet edilmekte. Rum telaffuzunda ise, Kirkince ve nihayetinde Çirkince gibi biçimlere bürünerek değişikliklere uğramış olan bu isim, döneminin İzmir valisi Kazım Dirik tarafından Şirince şeklinde değiştirilerek resmileştirilmiştir.
 • Köydeki bulunan evlerin çok büyük bir çoğunluğu 19. yüzyılda ya da daha önceki yıllarda yapılmıştır. Bu evlerin neden köyün tepelerinin arasına kurulduğu sorusunu soracak olursanız da; sebebinin, zamanının korsan saldırılarından korunmak için olduğu düşünülmektedir.
 • Şirince hakkında bilmeniz gerekenler konusunda değineceğimiz bir başka bilgi ise; Şirince 1800’lü yıllar içerisinde, bilhassa ihraç incir üretimi ile ünlü olmuş, yaklaşık olarak 1800 haneli bir Rum kasabasıymış. 1923 yılında Türkiye-Yunanistan arasında gerçekleşmiş olan Nüfus Mübadelesi neticesinde, Rumların ayrılması ile birlikte, Kavala’nın Müştiyan (Moustheni) ve Somokol (Domatia) köylerinden gelmiş olan Türkler bu kasabaya yerleşmişlerdir.
 • Şirince, bu mübadele öncesinde bağcılık, şarap üretimi ve zeytinciliği ile büyük bir ekonomiye sahip olmuştur. Bir tütün bölgesinde yaşamış ve buraya yerleşmiş olan yeni yerleşimcilerinin ellerinde bir süre aksamaya uğrasa bile, son yıllar içerisinde fazlasıyla artmış olan bu turistik akımı ve kazandığı önemiyle beraber, sektörler tekrar canlanmaya ve gelişmeye başlamıştır. 
 • Bağcılığın ve zeytinciliğin yanı sıra, Şirince köyünde incir, şeftali, ceviz ve elma da oldukça fazla yetiştirilmektedir. 

şirince gezilecek yerler

Şirince Gezilecek Yerler

Şirince gezilecek yerler olarak bir liste derlediğimiz zaman, gezilmesi ve görülmesi gereken epey bir yer olduğunu görüyoruz… Muazzam tarihi mekanlarına ve yöre için özel olan yerlere, Şirince’ye yolu düşmüş olan herkesin uğraması gerek. İşte Şirince gezilecek yerler;

Aziz John Baptist Kilisesi

Köyün Güney cephesinde yer almakta olan Aziz John Baptist Kilisesi, ziyaretçilerine açılalı fazla bir zaman olmadı. Kilisenin ne kadar eski bir tarihe uzandığı tam olarak bilinmemekte ancak 1805’te yeniden inşa edilmiş ve şu an olduğu görüntüsüne kavuşmuş. Kilisede bir de küçük bir şarap mahzeni bulunmakta. Burada da şarap tadımı yapma şansına sahip olabiliyorsunuz.

Tiyatro Medresesi

Tiyatro Medresesi, performans sanatları araştırmaları yapmak, çalışmak ve dinlenmek istendiği zaman gelinebilecek, amatör tiyatrocuların da profesyonel tiyatrocuların da bir toplanma alanı adeta. Seyircilerin ve sanatçıların bir araya gelmesine; tanışmalarına ve hatta tartışmalarına da imkân sağlayan bir yer. Yapını mimarı ise Sevan Nişanyan. Tiyatro Medresesi’nde tiyatro kamplarının yanı sıra; atölye çalışmaları, yaz kampları ve konferanslar düzenleniyor.

Nesin Matematik Köyü

Şirince’ye gelip de Nesin Matematik Köyü’nü ziyaret etmemek olmaz… Tiyatro Medresesi’nin hemen yanında bulunan bir arazide yer almakta olan ünlü Nesin Matematik Köyü; matematiği bir ders olmaktan uzaklaştırıp, resmen hayatın içine sokmak için çabalayan, hocaların ve öğrencilerin birlikte yaşayarak mekanın yönetiminde hepsinin söz sahibi olduğu, oldukça sessiz, doğanın içinde ve kesinlikle herhangi bir kâr amacı bulunmayan bir öğrenme yeri.

Saint Dimitrios Kilisesi

Şirince’nin girişinde bulunan bir tepe üzerindeki bu kilise, 19. Yüzyıldan miras kalmış olan bir Rum kilisesi. Saint Dimitrios Kilisesi, mübadele zamanında Yunanistan’dan köye gelen mübadiller tarafında camiye çevrilmiş. Kilisenin duvarları ve de mihrabı 12 havari freskleri ile donatılmış durumda.

Köy sokakları

Bu köye geldiyseniz, o güzel dar sokaklarında mutlaka ama mutlaka gezmeniz gerekiyor. Köyün birbirinden güzel sokaklarını gezerek, eski yollarını ve evlerini daha yakından görme fırsatını yakalamalısınız. Sokaklarda eski Rum evlerine ve şarap evlerine oldukça sık bir şekilde rastlayacaksınızdır.

Hodri Meydan Kulesi

Sevan Nişanyan tarafından köye kazandırılmış olan bir başka yapı da; Hodri Meydan Kulesi’dir. Taş kule tam olarak 12 metre yüksekliğindedir. Ayrıca Hodri Meydan Kulesi’nin tepesinde bir de seyir terası yer alıyor. Ücretsiz olarak çıkarak manzaranın keyfine varabilirsiniz.

Efes Antik Kenti

Eğer Şirince’ye kadar geldiyseniz, Efes Antik Kenti’ne uğramadan dönmemelisiniz. Antik Kent içerisinde yer alan ve bilinen en ünlü yapı ise Celus Kütüphanesi’dir. Celus kütüphanesi, M.S. 106 yılında inşa edilmiştir ve çok eski kütüphanelerden bir tanesidir. 

Şirince’ye Ne Zaman Gidilir?

İşte İzmir Şirince Gezi Rehberi için olmazsa olmazlardan bir tanesi, Şirince’ye ne zaman gidilir? Sorusunun cevabıdır.

Şirince köyünde Akdeniz iklimi hakimdir. Kışları ılık ve yağışlı geçer, yazları ise oldukça sıcak ve kuraktır. Fakat köy çok büyük bir ölçüde korunduğundan dolayı, taş evlerin arasında, dar taş sokaklarda gezintiye çıkıldığı zaman, insanı tatlı bir rüzgar karşılayacaktır. Bu yüzden Şirince’ye ne zaman gidilir diye soracak olursanız, yaz aylarını tercih etmeniz gerektiğini, gezerken daha rahat olmanız açısından ideal olacağını söyleyebiliriz.

Şirince’ye Nasıl Gidilir?

İzmir Şirince Gezi Rehberi yazımızda değineceğimiz bir başka konu ise, Şirince’ye nasıl gidilir? Sorusunu cevaplamak olacak. İzmir Selçuk’a bağlı bir köy olan Şirince, Selçuk’a 8 km mesafede, Efes Antik Kenti’ne 12 km mesafede, Kuşadası’na 30 km mesafede ve İzmir’e ise 85 km mesafede bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, farklı illerden gelenler için de Şirince’ye ulaşmak için otobüs, özel araç, tren ve hatta dolmuş gibi birçok seçenek bulunmaktadır. Yani dolayısıyla Şirince’ye gelirken herhangi bir araç sıkıntısı yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz. 

Şirince’de Nerede Kalınır?

Ziyaretçilerimizin en çok merak ettiği ve tavsiye istediği konulardan bir tanesi de; Şirince’de nerede kalınır? Bizler de İzmir Şirince Gezi Rehberi yazımızda sizin için, araştırdığımızda en çok dikkatimizi çeken ve genel olarak en fazla tavsiye ve puan almış otelleri ve konaklama mekanlarını derledik; 

 

 • Efes Konakları

 

Şirince’de konaklama yapabileceğiniz mekan tavsiyelerinin başında yer alan isim; Efes Konakları. Konaklama amacıyla tesisi kullanmakta olan ziyaretçilerin, hizmet kalitesi olarak neredeyse kusursuz olarak değerlendirdikleri bir butik otel.

 

 • Nişanyan Hotel

 

Oldukça özenli bir şekilde restore edilmiş, şık Nişanyan Hotel ise listemizin ikinci sırasında yer alıyor. Bir arazi içerisinde hizmet vermekte olan bu tesisin içinde kendi kaynak suyu ile doldurulan bir mermer havuz da yer alıyor.

 

 • Sihirbazın Evi

 

Şirince yakınında hizmet vermekte olan bir başka konaklama mekanı da Sihirbazın Evi. Talep ettiğiniz takdirde özel bir diyet menüsü de mevcut. Tesiste yer alan 4 odanın bir kısmı bahçe diğer bir kısmı da şehir manzaralı.

 

 • Doğa Pension

 

Rahatına fazlasıyla düşkün olan ziyaretçiler için önerilebilecek bir yer; Doğa Pension. Tesisinin doğa manzarasına sahip olan 8 odasında yer yastıkları ve geleneksel bir takım kilimler bulunmakta. 

 

 • Nikbin Konak

 

Organik bir zeytinyağı ve ev yapımı çeşit çeşit reçellerin yer aldığı, muazzam bir kahvaltı yaparak güne merhaba diyebileceğiniz tesiste oldukça keyifli zaman geçirebilir, bahçede düzenlenmekte olan açık hava sergilerine gidebilirsiniz.

 

 • Stonehouse By İpek Hotel

 

Fazlasıyla göz alıcı taş evlerde hizmet vermekte olan, rahat yatakları ve muhteşem kahvaltısının yanında huzur veren bir çevre peyzajı ile de, Şirince Otelleri arasında adını öne çıkarmayı başaran Stonehouse By İpek Otel köyün içerisinde, güzel bir konuma sahip.

Şirince’de Ne Yenir, Ne İçilir?

Sıra geldi Şirince’nin birbirinden güzel lezzetlerine… Şirince’de ne yenir, ne içilir? İşte Şirince’nin ünlü yiyecek ve içecekleri; 

Şirince Şarapları

Şirince’yi turistik yerlerden bir tanesi haline getiren ve Şirince dendiği zaman ön plana çıkan şeylerden bir tanesi Şirince’nin şarapları. Şirince’nin meyve şarabı oldukça meşhur. Buraya kadar geldiyseniz eğer, köyün merkezinde bulunan ve gezerken sıkı sık denk gelebileceğiniz mahzenlerde şarap tadımı yapmalısınız.

Mürver Şurubu

Dere kenarında yetişmekte olan bir çiçek; mürver. Mürverin özünden oldukça leziz ve insana ferahlık veren bir içecek üretilmekte. Soğuk algınlığına tam anlamıyla şifa olması gibi bir özelliği de mevcut. 

Kumda Kahve

Gezerken yoruldunuz mu? O zaman vakit kaybetmeden sıcak kum üstünde, ağır ağır pişen bir Türk Kahvesi içmeyi ihmal etmeyin!

Zeytinyağı Tabağı

Yemek yemek için herhangi bir yere oturduğunuz zaman, restoran veya kafede sizi ilk olarak köy ekmeği ve yöreye özgü otlar ile çevrelenmiş olan bir zeytinyağı tabağı beklemekte olacak.

Efe kebabı

Efe kebabı da yine Şirince’nin ünlü lezzetleri arasında yerini alıyor. Denemeden dönmeyin deriz.

şirince şarapları

Şirince’de Yapılması Gerekenler

Şirince’de yapılması gerekenler nedir diye soracak olursanız, size vereceğimiz ilk cevap; bol bol yürümenizi tavsiye etmek olacaktır. Köyün bütün ara sokaklarını bitirmenizin ardından bir de köyün sınırlarını çevreleyecek biçimde yürüyün. Ancak yavaş yavaş, tadını çıkararak yürümenizi öneririz… 

Gezerken biraz mola vermek isterseniz, Şirince meydanda bir dondurma yiyerek kendinize gelebilirsiniz. Meydanda sizi birçok dondurmacı karşılayacaktır…

Gezerken hemen hemen her sokak başında karşınıza mutlaka çıkan şey şarap evleri olacaktır. Çeşitli meyveli şarapların tadına mutlaka bakın. Ücretsiz olarak servis edilen bu tadımlık şaraplar, artık köyde bir gelenek haline gelmiş durumda.

Kaya mezarına çıkmayı da unutmayın. Köyün içinden geçerek tepelere doğru yapmanız gereken bu biraz zor yürüyüş ile kaya mezarına ulaşabilmeniz mümkün. Bu yer, tüm köyü ayakları altına alan bir manzaraya sahip. 

Gün batımını izlemek içinse, Şirince Köyü’nde bulunmakta olan kilise civarına gidin. Buranın manzarası da bir harika…

Şirince Gece Hayatı

Şirince, güneş battığı zaman çok daha gizemli ve esrarengiz bir havaya bürünüyor. Köyde saat 22.00 denildiği zaman yaşam resmen duruyor. İşin en ilginç kısmı ise, bu saatte evlerin ışıkları da tek tek sönmeye başlıyor. Şirince’de gece hayatı araştırması yaptığımız zaman pek bir şey bulabilmek mümkün görünmüyor. Bu yüzden, Şirince tam anlamıyla ‘’sakin, sessiz ve huzurlu’’ bir tatil arayışında olanların gideceği bir yer olacaktır. Adrenalin ve gece hayatı arayanlar için; burada onlara hitap edecek herhangi bir etkinlik yok…

Şirince’de Alışveriş

Şirince’de alışveriş denildiği zaman, akla ilk gelen kesinlikle meyve şarapları almak olacaktır. Bunun yanı sıra; zeytinyağı ve zeytinyağı sabunları, çeşitli reçeller ve kurutulmuş meyveler, damla sakızı macunu, eğer meraklıysanız bol bol aksesuar çeşidi de hediyelik eşya mağazalarında mevcut…

Eğer Çeşme’yi ziyaret etmeyi düşünüyor ve kendinize bir rehber yazı arıyorsanız buraya tıklayarak Çeşme gezi rehberi yazımıza ulaşabilirsiniz.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir