İzmir Müzeleri Hakkında Her Şey

İzmir Müzeleri Hakkında Her Şey

İzmir Müzeleri Hakkında Her Şey

İzmir’e geldiniz ve tatilinizin tadını çıkarıyorsunuz. Ege’nin incisi İzmir’den ayrılmadan önce mutlaka ziyaret etmeniz gereken ve tarihi halen daha içerisinde barındıran müzeleri sizin için sıraladık. Bu müzelerde gezerken tarihin koridorlarında zevkli ve neşeli vakit geçirmeniz dileğiyle. İzmir müzeleri hakkında her şeye bu yazımızda ulaşabileceksiniz. Bu müzelerin tamamına yakınına Müze Kart yardımıyla girebilirsiniz. Üstelik bir kısmı da ücretsiz. Detaylı bilgi alabilmeniz için sizlerle müzelerin telefon numaralarını da paylaştık. Gitmeden önce bilgi almanız çok daha iyi olacaktır.

İzmir Müzeleri

 • İzmir Mask Müzesi

Konak belediyesi tarafından düzenlenmiştir. İzmir’de bulunan tatlı ve şirin müzelerinden biri olan Mask Müzesi zemin dışında iki kattan oluşmaktadır. Zemin katta sizi ilk önce şirin bir kafeterya ve dinlenme bölümü karşılamaktadır. Birinci katta ise Etnik Mask bölümü ve ikinci katta ise sergi salonu, atölye yer almaktadır.

İzmir Mask Müzesi’nde edebiyatımızın ünlü ustası Aziz Nesin’in ölüm maskı yer almaktadır. Ayrıca müzede Atatürk, Mehmet Akif Ersoy, İsmet İnönü, Aşık Veysel, Nazım Hikmet gibi ünlü kişilerin masklarını da görebilirsiniz. Keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle. Müzeye giriş ücretsizdir.

Adres: 1448 Sokak, No:22, Alsancak

Telefon: 0 (232) 465 31 07 

izmir mask müzesi

 • Bilim Müzesi

Müze her yaştan insana bilimin temelini oluşturan prensiplerini ve kuramlarını gözlemleyerek, deneyler yaparak öğrenimlerini sağlayacak şekilde düzenlenmiştir.

Bilimin prensiplerini ya da teknolojik gelişmeleri göstermeyi, günlük yaşantımızda bilim ve teknoloji gelişmeleri göstermeyi amaçlamıştır.

Adres: Yalı Mahallesi, Caher Dudayev Blv, Karşıyaka           

Telefon: 0 (232) 324 60 60

 • Güzel Sanatlar Parkı

Güzel Sanatlar Parkı’nda ziyaretçilerini Ege tarihi ve sanatına dair zevkli ve büyüleyici bir yolculuğa çıkarmaktadır. Müzede mermer, taş, heykeltıraşlık eserleri, büstleri, portreler, masklar ve kıymetli taşlardan süs eşyaları ve cam eşyaları görmek mümkündür.

Adres: Birleşmiş Milletler Caddesi, Konak                                        

Telefon: 0 (232) 372 23 15 

 • İzmir Resim ve Heykel Müzesi

Kentin merkezi Konak’ta, İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galerisi üç katlı bir binada hizmet vermektedir. Müzede sergi salonu, minyatür, çini işlemeciliği, ebru, keçe gibi eşyaları görmek mümkündür. Bu müze sayesinde el emeğinin ne kadar değerli olduğunu da bizzat görmüş olacaksınız. Keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle.     

Adres: Mithatpaşa Caddesi, Konak                             

Telefon: 0 (232) 482 03 93

 • İzmir Arkeoloji Müzesi

İlk Arkeoloji Müzesi 1924 de Basmane’de bulunan Ayavukla Kilisesi’nde kurulmuştur. Bahri Baba Parkı içindeki yeni binasında 1984 yılında hizmete girmiştir. Müze barındırdığı eserleriyle bölgesel bir müze olma niteliği taşımıştır. Müze Ege tarihi ile ilgili büyüleyici bir yola çıkarmaktadır. 

Adres: Birleşmiş Milletler Caddesi, Konak                        

Telefon: 0 (232) 489 07 96

 • İzmir Etnografya Müzesi

İzmir Etnografya Müzesi, İzmir Arkeoloji Müzesi ile aynı yerde bulunmaktadır. 1831 yılında vebalılar için hastane olarak Fransızlar tarafından inşa edilmiştir. Cumhuriyetin ilk yılında ise yetimhane olarak kullanılmıştır. 1984 yılında bugünkü halini almıştır. Etnografya müzesi sizi 19. yüzyıldan tatlı kesitler barındırarak hem tarihin içine gireceksiniz hem de aileniz veya arkadaşlarınız ile birlikte keyifli vakitler geçireceksiniz.

Adres: Birleşmiş Milletler Caddesi, Konak                             

Telefon: 0 (232) 489 07 96

 • İzmir Tarihi ve Sanat Müzesi

2004 yılında hizmete açılan müze, 13.320 m2’de büyük bir alan içerisinde yer almaktadır. Müze Taş Eserler Bölümü, Seramik Eserler Bölümü ve Kıymetli Eserler Bölümünü içerisinde barındırmaktadır. 

Adres: Mimar Sinan, Kültür Park Fuar Alanı İçi, Konak                                                                          

Telefon: 0 (232) 445 68 18

 • İzmir Atatürk Müzesi

Kordonda bulunan müze ilk olarak Türk ordusunun karargahı olarak kullanılmıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk İzmir İktisat Kongresi toplandığında Atatürk, şahsi çalışmalarını burada yürütmüştür. Müzede Atatürk’ün kullandığı toplantı salonu, çalışma odası, yatak odası, misafir odası, berber odası, yaver odası, bekleme-kabul odası, kütüphane, yemek odası ve banyo bulunmaktadır. İzmir müzeleri arasında oldukça popülerdir.

Adres: Atatürk Caddesi No:248, Alsancak                         

Telefon: 0 (232) 464 80 85

izmir atatürk müzesi

 • İzmir Ticaret Müzesi

2003 yılında kurulmuş Türkiye’nin ilk ticaret müzesi olma özelliğini taşıyan müze konumundadır. Tarih sevenlerin keyifli vakit geçirebilecekleri şirin müzelerden biridir. Müze ticaret ve kültür ile iç içe olan tarihimizden günümüze miras kalan arkeolojik ve etnografik bütün eserleri barındırmaktadır. Ayrıca Müzede seramik eserler, cam eserler, sikkeler vb. birçok eşya bulunmaktadır.

Adres: Cumhuriyet Bulvarı, No:89, Pasaport                                                     

Telefon: 0 (232) 498 46 06

 • Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Müzesi

Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Müzesi yüksek lisans eğitim programı ve araştırma yapan kadrosu ile Türkiye’nin ilk akademik müzesidir. Müzede hayvan ve bitki fosillerinin yanında 10 bin yıl önce yaşadığı düşünülen bir insanın ayak izi ile bin yıllık fil iskeleti bulunmaktadır.

Adres: Ege Üniversitesi, Bornova                                                       

Telefon: 0 (232) 388 26 01

 • Doğal Taş ve Teknoloji Müzesi

2007’de açılan Doğal Taş Ve Teknoloji Müzesi, Türkiye’nin dört bir yanından getirilen mermerlerin güzelliği ve çeşitliliğini sergilemek amacıyla açılmıştır. Müzede yaklaşık 300 doğal taş dönüşümlü olarak sergilenmektedir.

Adres: Kültürpark

 • İnciraltı Deniz Müzesi

Denizciliği tanıtma ve sevdirme amacıyla Müze Gemi’ye dönüştürülerek hizmete açılmıştır. Müze denizcilik ile ilgili birçok bilgi vermektedir. Ayrıca denizcilikte kullanılan aletleri de bu müzede yakından görme fırsatınız olacaktır.

Adres: İnciraltı Mahallesi, Balçova              

Telefon: 0 (232) 278 52 34

 • İsmet İnönü Evi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı, Türkiye’nin ilk Başbakanı ve ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, 1884 yılında bu evde dünyaya gözlerini açmıştır. Evde İsmet İnönü’ye ait eşyalar ve giysiler bulunmaktadır.

Adres: Türk Yılmaz Mahallesi, İsmet İnönü Sokağı, Konak              

Telefon: 0 (232) 445 55 95

 • Bornova Kent Arşivi ve Müzesi

Bornova Kent Arşivi olarak vatandaşların ziyaretine açılmış ve müzede spor, eğitim, tarım, ticaret, sanayi sergileriyle hizmetini vermektedir.

Adres: Ergene Mahallesi, 2. Sk. No:4 Bornova               

Telefon: 0 (232) 374 57 04

 • TCDD Müze ve Sanat Galerisi

Müze, Alsancak Garı karşısında bulunmaktadır. Türkiye demir yolları tarihinin yanı sıra trenlerde kullanılan eşyalar, giysiler sergilenmektedir.

Adres: Atatürk Cad. No:444 Alsancak                                                                           

Telefon: 0 (232) 464 31 31

 • İzmir Kadın Müzesi

İzmir Kadın Müzesi Türkiye’nin ilk kadın müzesidir. Müze İzmir’in Basmane semtinde yer almaktadır. Müzede öncü kadınlar, koleksiyon eserler, protestolar, atölye, arşiv, kütüphane olmak üzere 13 oda bulunmaktadır. Müze Anadolu kanının geçmişini, gücünü hatırlattığı gibi yaratıcılığını da ortaya çıkarmaktadır.

Adres: Akıncı, 1298. Sk. No:14, 35240 Konak                                                                                                            

Telefon: 0 (232) 484 04 81

izmir kadın müzesi

 • Latife Hanım Köşkü Anı Evi

Latife Hanım Köşkü’nün, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın ömrünün son günlerini geçirdiği ve vefat ettiği yer olması nedeniyle ayrı bir değer taşımaktadır. Köşk 2007 yılında restore işlemleri başlayıp 2008 yılında ise hizmete açılmıştır. Köşkte Atatürk, Zübeyde Hanım ve Latife Hanım’ın bal mumu heykelleri de bulunmaktadır.

Adres: Latife Hanım Caddesi No:32, Karşıyaka                                             

Telefon 0 (232) 381 43 11

 • Neşe ve Karikatür Müzesi

Konak Belediyesi tarafından 2012 yılında Alsancak’ta ziyarete açılmıştır. Ziyaretçilerinin gezerken keyif alacağı şekilde tasarlanan müze Türk karikatürünün önde gelen sanatçılarının eserleri de arşivlenmektedir. Karikatüre ilgisi olan öğrencilerin burada çalışmaları da yapılmaktadır. Ayrıca müzede küçük hediyelik eşyalar da satılmaktadır. Kıbrıs Şehitler Caddesine geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken tatlı ve şirin bir müzeye gitmenizi tavsiye ederiz.

Adres: Yüzbaşı Şerafettin Bey Sokak, No:9, Alsancak                                                            

Telefon: 0(232) 465 31 05

 • Müzik Müzesi ve Ses Kütüphanesi

Alsancak Garı karşısında bulunan Müzik Müzesi Ve Ses Kütüphanesi, 2006 yılında İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı tarafından açılmıştır. Müze, kendi alanın Türkiye’nin tek müzesidir. Türk bestecilerine ait değerli nota ve müzik kitaplarının da yer aldığı, müziğe İlgi duyan herkesin yararlanabileceği bir müze konumundadır.

Adres: Atatürk Caddesi, Alsancak                                              

Telefon: 0 (232) 463 03 00

 • Uşakizade Latife Hanım Köşkü

Uşakizade Latife Hanım Köşkü, Uşakizade Sadık Bey tarafından İzmir’in Göztepe ilçesinde 1860 yılında inşa edilmiştir. Mustafa Kemal Paşa kurtuluş savaşından 6 gün sonra bu köşke gelmiş ve 16 gün konaklamıştır. Bu köşkü Başkomutanlık Karargahı olarak kullanmıştır. Ayrıca 29 Ocak 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk, Latife Hanım’la bu köşkte evlenmiştir.

Adres: Mithat Paşa Caddesi No: 687-689, Köprü                                          

Telefon: 0 (232) 244 05 00

İzmir müzeleri hakkında size birçok detay vermeye çalıştık. Bir kısmına mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. Her müze başlığının altında sizin için İzmir müzeleri hakkında bilgi de verdik. Bu sayede ilginizi çeken müzeleri kolayca not edebilir ve keyifle gezebilirsiniz. Ayrıca bu geziniz boyunca acıkırsanız İzmir Sokak Lezzetleri yazımıza göz atmayı düşünebilirsiniz.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir