İzmir İlçeleri Neleriyle Meşhur?

İzmir İlçeleri Neleriyle Meşhur?

İzmir İlçeleri Neleriyle Meşhur?

Güzel bir tatil için Ege’nin incisi İzmir’e geldiniz. Ya da bir süredir İzmir’de yaşayıp, yeterince gezemediğinizi düşünüyorsunuz.  Tarihte birçok uygarlığa ev sahipliği yapan İzmir hem deniz hem de kültür turizmi için önemli bir yerdir. Tatil için güzel İzmir ilçeleri neleriyle meşhur? Gelin beraber hem bu şirin tatlı ilçelerini hem de bu ilçelerinin meşhur olan lezzetlerine ve sizi büyüsü altına alan tarihi dokunuşlarıyla kendine hayran bırakan yapısına yakından bakalım.

İzmir İlçeleri Neleriyle Meşhur?

  • Çeşme

Türkiye’nin batısında üç tarafı denizlerle çevrili olan yarımadanın üzerinde ve en ucunda kurulan güzel şirin bir ilçedir. Giritliler tarafından kurulan, Romalılar zamanında “CYSUS” adını alan ilçemiz Roma İmparatorluğu’nun ikiye ayrılmasına kadar geçen zamanda Romalılar egemenliğinde şekillenen ve Osmanlı ile beraber ticaret merkezi haline gelen Çeşme, bugün hala geçmiş dokusunu hissedebileceğiniz bir yer.

Çeşme dediğinizde; akıllara ilk gelen eşsiz güzellikte ve mavinin bütün tonlarını barındıran plajlarında denizin keyfini çıkarın. Daha sonra sakızlı kurabiye ve dondurmanın lezzeti ve tarihinin büyüsü altında Alaçatı sokaklarında gezin.

  • Selçuk

Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Selçuk ilçesinin tarihçesi Efes Antik Kentin kuruluşundan itibaren başlar. Doğu ile Batı arasında önemli bir kapı durumunda olan Efes ayrıca en önemlisi de bir liman kentiydi. Birçok uygarlığın izi hala Selçuk’ta hissediliyor. İlçenin ismi Efes olup daha sonra Türk ve Osmanlı hakimiyetine girdikten sonra Selçuk adını almıştır. 

Selçuk ilçesine gittiğimizde ilk olarak Efes Antik Kentine, Meryem Ana Evine ve Şirince köyü gibi birçok dünyaca tanınan güzelliğe sahiptir. Gezerken tarihi tekrardan sizin de hissetmenize imkan sunan güzel ilçeye gitmeden İzmir’i gezmiş sayılmazsınız.

  • Foça

İyonya’nın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Foça, taş evlerle süslü sokakları, balıkçı tekneleri, eşsiz limanı ile İzmir’in en huzurlu tatil beldelerinden biridir. Tatil de sakinliği arayanlar için muhteşem bir noktadır. İlçe Eski Foça ve Yeni Foça olarak iki bölüm şeklindedir. Yeni Foça, Eski Foça ile yakından uzaktan alakası olmayan modern tarzda evlerin olduğu ve biraz daha kalabalık bir yerdir. Biz bugün biraz daha Eski Foça ile ilgili neler yapılabilecek onları paylaşacağız.

Eski Foça sakin ve karmaşaya imkan vermeyen nostaljik sokakları ve her zaman insanın içini ısıtan güzel insanları ile muazzamlığa sahip olan ilçe olup herhangi bir kafede kahve içip kitap okumanın tadıyla buraya gittiğinize hiç pişman olmayacaksınız.

izmir ilçeleri neleriyle meşhur foça

  • Urla

Masmavi denizi ile tarihle iç içe olmaya devam eden bir diğer ilçemiz ise Urla’dır. İzmir merkezine 35 kilometre uzaklıkta olan bu ilçemiz İzmirlilerin hafta sonu gidip kafa dinledikleri güzel şirin ilçelerden birisidir. Tarihi M.Ö 2000 yıllara kadar uzanır ve o devirdeki adı Klazomenai’dır. Osmanlı döneminde  İbrahim Bey’in sefere çıkarken kendisine “uğur ola ” demesinden kaynaklandığı ve yıllar içinde Urla’ya dönüştüğü söz ediliyor.

Urla’ya gittiğinizde ilk olarak Urla iskelesinde bir kahvaltı yapıp daha sonra Karye pazarında keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca Karantina adasına gidebilir hem deniz havası alıp hem de geçmişin izlerini sürebilirsiniz. Tarihi cami ve hamamlarına uğrayıp Çeşmealtı’nda güneşin doğuşunu izleyebilirsiniz.

  • Bergama

Tarihçesi M.Ö 281 yılına dayanan tarihin gözde yerlerinden Bergama diğer ilçelerimiz gibi birçok uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Roma döneminin de hala izlerini taşımaktadır. Kent Hristiyanlık aleminin önemli bir piskoposluk merkezi olup, yedi apokalyptik kiliseden birine sahip olmuştur. 716’da Araplar tarafından işgal edilmiş daha sonra 1301 yılında Osmanlı hakimiyetine girmiştir.

Bergama’da yapılacak birçok şey bulunmaktadır. Konaklamanızı Bergama’nın kale mahallesindeki eski Rum evlerinden çevrilen butik otellerde yapmanızı tavsiye ederiz. Çam fıstıklarının arasında mükemmel bir Kozak Yaylası bulunmaktadır orada da keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Bölge ilk Hristiyan kilisesi, ilk en dik tiyatrolu kent, ilk büyük hastane, Asklepion ve ilk Asya kütüphanesi gibi önemli yapılara sahiptir.  

Kızıl Avlu ve Bergama müzesine de uğramadan Bergama’dan ayrılmanızı istemeyiz. Bergama fotoğraf tutkusu olan insanlarında gözdesi haline gelen yerlerden biridir. Tarihle iç içe olan bir ortamda siz de bir fotoğrafınızla Bergama hatıralarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

  • Seferihisar

Giritliler tarafından kurulduğu ve Karyalılar’ın bir kenti olduğu bilinmektedir. Böylece yöreye 4000 yıl önceden bu yana yerleşildiği söylenebilir. Hem sakinliği hem de doğasıyla tatil yapmak için uygun yerlerden birisidir. Dalış yapmak ve zıpkınla balık avlamak isteyenlerin oldukça uğrak yerlerinden birisidir.

Seferihisar’ın balıkçı köylerinden olan Sığacık, cana yakın insanlarıyla oldukça sevimli bir yerdir. Ve hem kendine has yemekleri hem de Sığacık Kalesi’nde güzel vakitler geçirebilirsiniz. Ve Sığacık’a gidip Seferihisar katmeri yemeden ayrılmanızı istemeyiz. 

Seferihisar’a 5 km uzaklıkta Teos Antik Kenti bulunmaktadır.. Ve buraya Sığacık merkezinden kalkan minibüsler ile gelip gidebilirsiniz. Sıcaktan bunalıp denize girmek istediğinizde ise bu tercihinizi Akkum Plajı’nda kullanıp mavinin eşsiz tonlarıyla güzel vakitler geçirebilirsiniz.

  • Ödemiş

İzmir merkeze 144 km uzaklıkta olan sakin ve huzur dolu başka bir ilçemiz de Ödemiş’tir. 4 tarafı dağlarla çevrili olan bir ova üzerine kurulmuş Ödemiş güzel bir Ege kasabasıdır. Ödemiş’e gittiğiniz zaman yapılacaklar listenizin ilk sırasına Bedia Akartürk Müzesini gezip daha sonra Ödemiş pazarına uğrayıp organik yiyeceklerin tadına bakmayı ekleyebilirsiniz. İlçe merkezine 13 km uzaklıkta olan “İlk Kurşun Anıtı”nda uğrayabilir iseniz her yıl Mayıs ayının son haftasında “İlk Kurşun Bayramı” adı altında kutlamalar yapılıyor.

Tatilinizi kayak yaparak geçirmek isterseniz Bozdağ Kayak Merkezine gidip güzel vakitler geçirebilirsiniz. İzmir’in sıcak ilçelerinden olmasına rağmen Bozdağ’da karın kalınlığı yaklaşık 120 santimetreye ulaşmayı başarıyor.

  • Karaburun

İzmir’in en küçük ilçesi olup doğallığından ödün vermemiştir. Nergis kokan sokaklarında gezip güler yüzlü insanlarıyla vakit geçirebilirsiniz. Yolunun virajlı oluşundan dolayı gitmeniz biraz zor olabilir ama inanın ki gittiğinize değecektir. Sakinlik ve tarihin dokunuşları ile güzel vakit geçirip insanın içini rahatlatan doğasıyla en güzel tatillerinizden birini yaşayacaksınız.

Tüm bu ilçelerden hem sizin hem de sevdikleriniz için alabileceğiniz harika İzmir hediyelik eşya önerileri yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir