İzmir Gezi Rehberi & Gezi Haritası 2020

İzmir Gezi Rehberi & Gezi Haritası 2020

İzmir Gezi Rehberi & Gezi Haritası 2020

İzmir’e gelmeye mi karar verdiniz? Belki İzmir ile alakalı birçok haber duydunuz ama İzmir’i gerçekten yakından tanımak istiyor olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere İzmir gezi rehberi sunuyoruz. Bu rehber yazımız ile İzmir’e geldiğinizde hiç yabancılık çekmeyeceksiniz.

İzmir Gezi Rehberi

İzmir Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İzmir gezi rehberi içeriğimize ilk olarak İzmir hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik. 

İzmir, Türkiye’nin en büyük üçüncü şehri olarak yerini almaktadır. Ege Bölgesi’nde denize kıyısı olan güzel şehrimiz İzmir, İzmir Körfezi üzerine kurulmuştur. Dünya genelinde ünlü fuar alanları ve liman özelliği sayesinde yaşamakta olan, farklı kültürlere ve medeniyetlere kapısını açan, fazlasıyla modern bir şehirdir. İzmir’in yüz ölçümü dikkate alındığı zaman, ülkenin yirmi üçüncü büyük ili olmaktadır ve şehrin batısında da Ege Denizi ve adaları yerini almaktadır. 

Bu büyük şehir, Atina’nın ardından Ege Denizi’nin ikinci kalabalık ve büyük şehridir. Fazlasıyla huzurlu ve sakin bir yaşantı ile dikkatleri üzerine çeken şehir; İzmir Körfezi’nin dış suları boyunca uzanmakta ve Gediz Nehri Deltası üzerinden kuzeye uzanmaktadır. 

Bunların yanı sıra, şehrin ismini nereden aldığı konusunda da bazı efsaneler mevcut elbette. Fakat bunların arasında en geçerli olanı; Şuan ki İzmir civarlarında yaşamış olan Erektidler’in lideri olan These’nin bir Amazon kadını Smyrna ile evlenerek bu bölgeye eşinin ismini vermesi ve İzmir’in ilk adının da buradan doğmuş olduğu söylenmektedir. 

Ancak yapılmış olan son kazı çalışmalarında bulunmuş olan kil tabletler neticesinde, şehrin ismini Efes’te yaşamakta olan bir kraliçenin adından almış olduğu görüşleri de gitgide yaygınlaşmaktadır.

İzmir Gezilecek Yerler

Hazırlanan İzmir seyahat rehberi için oldukça önemli bir nokta da İzmir’in gezilmesi ve görülmesi gereken yerleridir elbette. 

 • İzmir Konak Meydanı; İzmir’e seyahat etmek isteyenlerin mutlaka gitmesi gereken bir yer İzmir Konak Meydanı. Turistik mekanların pek çoğu da burada yer almaktadır. İzmir’in saat kulesi, sahil boyunca uzanmakta olan kordon boyu, Konak Yalı Camii, Kemeraltı çarşısı gibi birçok görülmesi gereken mekan burada toplanıyor.
 • Konak İskelesi; İzmir Karşıyaka’ya doğru gitmekte olan vapurların yolcularını aldığı yer olan bu iskele, tarihi bir iskeledir. 
 • Tarihi Asansör; 1907 senesinde Yahudi bir iş adamı tarafından inşa edilmiş, yaklaşık 55 metre yüksekliğinde bulunan bu asansör, Halil Rıfat Paşa Caddesine çıkmayı kolay bir hale getirmek için yapılmıştır. Tarihi asansörden çıkınca muazzam bir deniz manzarası sizi karşılayacaktır. 
 • Radyo ve Demokrasi Müzesi; Basmane içinde yerini alan bu müze, Pazar ve pazartesi dışında diğer günler, saat 09.00 ve 17.00 saatleri arasında ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Bu müzede oldukça fazla sayıda radyo görmeniz mümkün. Radyonun geçirmiş olduğu evrimleri adım adım gözlemleyebileceğiniz bu müzeye uğramayı unutmayın.
 • Tarihi Kemeraltı Çarşısı; Her dönem kalabalığını ve hareketini hiçbir şekilde kaybetmeyen bu çarşı, İzmir’in gezilmesi gereken güzel mekanlarından bir tanesidir.
 • Kızlarağası Hanı; Kemeraltı Çarşısı’nın içerisinde yer almakta olan bu yer, oldukça önemli bir dinlenme yeridir. Burada kahve için bir mola verebilir ve hediyelik eşyalara göz gezdirebilirsiniz. 
 • Dario Moreno Sokağı; Oldukça dar bir sokak olan Dario Moreno Sokağı, 1921 senesinde İzmir’de doğmuş olan Musevi gitarist Dario Moreno ‘dan adını almaktadır. Bu sokakta ilerlerken, sokağın sağında solunda bulunan Rum evlerinin güzelliği de sizi içine çekecek.
 • Saint Polycarp Kilisesi; Kilise, önemli bir tarihi ziyaret noktasıdır. Aziz Yuhanna’nın bir öğrencisi olan İzmir Piskoposu St. Polikarp adına 1625 yılında inşa edilmiş bir kilisedir. 

Tüm bu yerleri gezmek için İzmir’de ulaşım hakkında bilgi almak isterseniz İzmir Ulaşım Rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.

izmir gezi rehberi 2020

İzmir’e Nasıl Gidilir?

İzmir seyahat rehberi içeriğimizin bu aşamasında da sizlere İzmir’e nasıl ulaşım sağlayabileceğinizi anlatacağız.

İzmir’e hem kara, hem hava, hem de deniz yolundan ulaşım sağlayabilmeniz mümkün. İzmir’in İstanbul ile arasında yaklaşık 566, Ankara ile 585, Bursa ile 330, Muğla ile ise 213 km mesafe bulunmaktadır. Hem şehirler arası otobüsler hem de özel araçlarınızla İzmir’e ulaşım sağlayabileceğiniz gibi, Adnan Menderes Havalimanı’nın bulunduğu şehre, hava yolu ile de ulaşım sağlamanız mümkün. 

İzmir’de Nerede Kalınır?

İzmir gezi rehberi başlıklı yazımızın en merak edilen konularının içerisinde yer alan bir diğer soru da İzmir’de nerede kalınmalıdır? Sorusu olacaktır.

İzmir’in şehir merkezinde, herkesin bütçesine ve zevkine uygun kalacak yer bulmanız mümkün. Fakat merkezi gezebilmek, alışveriş yerlerine ve tarihi bir takım alanlara yakın olmak istiyorsanız, konaklama yerinizi Konak, Alsancak ve Karşıyaka gibi bölgelerden tercih etmeniz iyi olacaktır. Bu bölgelerde 5 yıldızlı, oldukça lüks oteller yer aldığı kadar butik ve orta bütçeli oteller de yer almaktadır. 

İzmir’de Ne Yenir?

İzmir seyahat rehberi içeriğimizin en can alıcı sorularından bir tanesi; İzmir’de ne yenmelidir? İzmir’in hangi yemeği meşhurdur?

Eğer İzmir’e yolunuz düştüyse, revani yemeden dönmemenizi tavsiye ederiz. İzmirlilerin en çok sevdikleri tatlıların arasında ilk başta yer alan revani, yoğurt ve ilmikten yapılmaktadır. 

Tabii, İzmir’in en ünlü lezzetlerinin başında gelen Boyoz’u unutmamak gerekir. 1492 yılında Türkiye’ye yerleşmiş olan Seferadlar tarafından İzmir mutfağına girmiş, eşi benzeri olmayan bir lezzettir. İzmir’in dışında herhangi bir şehre ticari amaçla satışa sunulmadığından, İzmir böreği olarak kabul görmüştür. Keşkek de daha çok düğün ve bayram yemeği olarak kabul görmekte olan İzmir’in ünlü bir lezzetidir. 

Tamamen saf bir Ege lezzeti olarak bizleri karşılayan Kumru, İzmir’i ziyaret edenlerin yemeden dönmedikleri bir lezzet… Dünya çapında bir ün kazanmış olan Kumru’nun tarihi ise 19. Yüzyıla dayanmaktadır. 

İzmir lezzetlerimiz arasında yerini alan tatlımız Lokma ise, mayalı hamurun kızgın bir yağda kızartılması, ardından da üzerinden şekerli şurubun geçilmesi ile elde edilen bir tatlıdır. İzmir’e seyahat ettiyseniz, Lokma bulabileceğiniz pek çok mekan sizleri karşılayacaktır.

Tüm bu lezzetleri daha yakından tanımak için İzmir Sokak Lezzetleri yazımıza göz atabilirsiniz.

izmir seyahat rehberi

İzmir’de Yapılacaklar Listesi

 • Kordon Boyu’nda keyif yapmadan dönmeyin; Kordon Boyu’nda yer alan kafeler, barlar, balıkçılar ve nicesi… burada zaman geçirmeye bayılacaksınız.
 • Tarihi asansör ile yükseğe çıkın, manzaranın tadına varın; İki semti birleştirmekte olan bu asansörün en keyifli olan tarafı, gün batımında gözlerinizin önüne serdiği o muazzam manzara. 
 • Dibek Kahvesi içmeden dönmeyin; Közde bardak içerisinde pişirilmekte olan bu kahve, bütün yorgunluğunuzu üzerinizden atacaktır.
 • Alsancak Sevgi Yolu’na gidin ve sahaflardan alışveriş yapın; Sımsıcak bir ortam sunan Sevgi Yolu’nda yer alan sahaflardan en azından bir kitap almadan dönmeyin deriz!
 • İzmir Doğal Yaşam Parkı’na bir gününüzü ayırmayı unutmayın; Yabani hayvanlardan tutun da tropik bahçeye, göletlerden tutun da sürüngen türlerine kadar…Burası tam anlamıyla bir Doğal Yaşam Parkı. 
 • Fuar Lunaparkı’na gidin ve eğlenin; Buradaki oyuncaklara binin, kocaman bir pamuk şeker alın ve eğlencenin tadını çıkarın!

İzmir’de Gece Hayatı

Güneş batsa bile, Ege’nin incisi olan İzmir’in sesleri asla sona ermez. İzmir gece yaşamakta olan, hareketli ve fazlasıyla faal bir şehirdir. Birbirinden eğlenceli mekanların yanı sıra, eğer gece yürüyüşlerini seviyorsanız, kordon boyunca yapacağınız yürüyüşe bayılacaksınız. Bunun yanında eğer festival zamanlarına denk geldiyseniz de, bu festival alanlarında sizi oldukça keyifli dakikalar bekliyor olacak. 

İzmir’de Alışveriş

İzmir gezi rehberi başlıklı yazımızın önemli alt başlıklarından bir tanesi de elbette İzmir’de alışveriş olacaktır. Zira İzmir’de Kemeraltı gibi bir yer varken alışverişten bahsetmemek mümkün değil. Bu çarşı bölgenin en hareketli ve canlı yeri. Tezgahlara bakınarak gezerken, birbirinden güzel ve hesaplı ürünleri keşfe çıkarken, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile…

Eğer İzmir gezi rehberi, İzmir seyahat rehberi gibi daha fazla gezi rehberi okumak ve güzeller güzeli tatil cennetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız; ‘’eventizmir.com’’ sitemizi takipte kalın!

1 Beğen

Yapılan Yorumlar

 1. Avatar
  8 ay önce

  Çok başarılı bir yazı olmuş, elinize sağlık. İzmir gezi rehberi şehri pek tanımayanlar için epey gereksinim duyulacak bir yazı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir