İzmir Foça Gezi Rehberi

İzmir Foça Gezi Rehberi

İzmir Foça Gezi Rehberi

Foça, kalabalık turizm mekanlarının tam aksine, huzur bulmak isteyenler için, büyükşehirlerin kargaşasından kaçanların aramakta olduğu bir tatil beldesi. Diğer tatil beldeleri ile kıyaslandığı zaman biraz küçük, turizm olarak gelişmemiş, bilhassa Norveçli ve İsveçli turistlerce yoğun bir akıma uğrayan küçük ve şirin bir balıkçı yöresi.

İzmir Foça Gezi Rehberi

Foça Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İzmir Foça gezi rehberi isimli içeriğimizde, ilk olarak Foça hakkında bilinmeyenleri sizlerle buluşturmak istedik! İşte, Foça hakkında bilmeniz gerekenler;

Adını foklardan almakta olan, Ege’de bulunan bir diğer tatil kasabası Foça, doğasını ve tarihini bugüne dek koruma konusunda büyük bir başarı göstermiş ve henüz tam el değmemiş, İzmir’e bağlı olan bir kasaba Foça.

Foça, Antik Çağlarda bir İyon kenti olarak ortaya çıktığı zaman, civarda bulunmakta olan denizlerde yaşayan foklar nedeniyle, Phokaia adını alarak günümüze Foça olarak gelmiştir. Foklar, geçmiş zamanlarda olduğu gibi bugün de kentin simgelerinden bir tanesi. İlçe, İyonların en fazla önem arz eden yerleşim merkezlerinden bir tanesiydi. İyon kentininin kalıntılarının üzerine kurulmuş olan Foça’da, günümüzde bile yer altından birçok önemli ve tarihi kalıntılar çıkarılıyor.   

Ünlü bir tarihçi olan Homeros da eserlerinin bazılarında Foça’dan bahsetmiştir. Mitolojik efsanelere dahi konu olmuş olan Foça’nın simgelerinden bir tanesi de horoz olarak bilinmektedir. 

izmir foça gezi rehberi

Foça Gezilecek Yerler

Foça’da gezilecek yerler, İzmir Foça gezi rehberi içeriğinin en önemli alt başlığıdır elbette… Doğası ile kendine hayran bırak Foça’nın, gezilecek tarihi mekanları da mevcut!

 

  • Foça Sokakları

 

Foça’nın birbirinden dar olan sokakları, sizi kendinizi başka bir dünyada hissetmenizi sağlayacak. Bu sebeple mutlaka Foça’nın ara sokaklarını keyifle gezin. 

 

  • Beşkapılar Kalesi Ve Surları

 

Kendinizi aniden geçmiş zamanlarda bulmanızı sağlayan Beşkapılar Kalesi ve Surları, mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında bulunmakta. Athena Tapınağı’nı görme imkanını da sakın kaçırmayın deriz!

 

  • Eski Foça Limanı

 

Eski Foça limanı, bölgede küçük deniz olarak da isimlendirilmekte. Bu yüzden nerede diye merak ederseniz, küçük deniz ifadesini kullanmanızda çok büyük bir fayda olacaktır. Barlar ve kafeler ile dolu olan bir sahil yolundan yürüyerek eski Foça limanına ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

  • Kozbeyli Köyü

 

Fazlasıyla göz alıcı bir coğrafyaya sahip olan ve bu özelliği ile ön plana çıkan Kozbeyli Köyü bilhassa son zamanlarda çok fazla popüler oldu. Eğer serpme kahvaltı yapmak isterseniz de tercih edebileceğiniz yerlerden biri Kozbeyli Köyü! 

 

  • Siren Kayalıkları

 

Foça’yı ziyaret ettiğiniz zaman, mutlaka gezmeniz gereken yerlerden bir tanesi de Siren Kayalıkları. Homeros Destanı’nda da adı geçmekte olan bu Siren Kayalıkları, Foça’ya adını vermiş fok balıklarının yaşam alanlarıdır. Ancak burada denize girmek, doğal yaşama zarar vermemek adına yasak.

Foça’ya Ne Zaman Gidilir?

Foça’ya ne zaman gidilir diye merak ediyorsanız; Türkiye’nin hem yaz hem de kış turizmi açıdan hareketliliğini kaybetmemeyi başaran nadir noktalardan bir tanesi olan Foça, deniz, kum ve güneş keyfini çıkarmak isteyenler için yaz aylarında ziyaret edilebilir ancak kış aylarında da şarap ve şöminenin tadını çıkarmak isteyenlere tavsiye edilmektedir… 

Foça’ya Nasıl Gidilir?

Peki Foça’ya ulaşım nasıldır? Foça’ya nasıl gidilir? 

Otogardan kalkan minibüsler mevcut. Bunların önünde de Eski Foça ya da Yeni Foça yazısı yer alıyor. Gitmek istediğiniz yere göre dolmuşlardan bir tanesine binerek ulaşımınızı rahatlıkla sağlayabilirsiniz. 

Foça’da Nerede Kalınır?

İzmir Foça gezi rehberi okurken en çok merak edilen konulardan bir tanesi de Foça’da nerede kalınır olacaktır. Bu soruya verilecek cevap ise oldukça basit; Foça otelleri, misafirlerine hem rahat hem de konforlu konaklama seçeneklerini sunmaktadırlar. Beldede büyük konaklama tesisleri yer alsa bile genel olarak Foça’da, butik oteller ve küçük oteller bulunuyor. Fakat Foça’da büyük tatil köyleri pek yer almıyor. Bu sebeple de huzur dolu bir kasaba. Foça otelleri en çok Eski Foça’da yoğunluk gösteriyorlar. Deniz kenarında, doğanın tam içerisinde ya da sokak aralarında da hepsi birbirinden şirin olan otellere rastlamanız mümkün. Ancak belirtmek gerekir ki; hangi oteli tercih ederseniz edin, mutlaka merkeze yakın olacaksınız.

Foça’da yer almakta olan butik otelleri yaz tatil sezonuna giriş yapıldığı nisan aylarında hizmete açılarak hemen hemen ekim ayının sonuna kadar hizmetlerine devam etmekte. 

foça gezi rehberi

Foça’da Ne Yenir?

Peki, Foça’da ne yenir? Günün ilk başlangıç menüsü kahvaltı, Foça’da oldukça zengin bir şekilde ziyaretçilerin önüne sunuluyor. Birbirinden özel olan ve yöresel tatları barındıran sunumları ile yalnızca mideleri değil, gözleri de doldurmayı başarıyor Foça kahvaltıları… Ege yöresine has bir yiyecek olan boyoz, hamur işi kahvaltının en başköşesinde mutlaka yerini alıyor. İzmir tulumu ise özel bir sunum ile çanakta eritilmiş bir şekilde ziyaretçilerine ikram ediliyor. Kızarmış hellim peynirleri, kekikli zeytinyağı, zeytin, kumru, ev yapımı birbirinden lezzetli reçeller, adeta birbirleri ile ahenk yakalıyor. Bu ahenkli kahvaltı masasından uzun bir süre hiç kimse kalkmayı başaramıyor.

Yoğurtlu Kupa; eğer Foça’ya yolunuz düştüyse, mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden bir tanesi. Sarmısaklı yoğurt ile balığın karıştırılması ile oluşmuş olan ve yoğurt ile balığın bir arada yenilmediği tezini çürütmeyi başaran bu yöresel yemeği yiyenler gerçekten unutamıyor. Bu lezzetli yemek, Kaya barbun balığı ile elde ediliyor. Foça denizinin kayalık olmasından kaynaklı olarak, yılın her ayı bu balık lezzetinden hiçbir şey kaybetmeden tüketilebiliyor.

Bütün bunların yanı sıra, Foça’lılar bitki örtüsü zenginliği sayesinde besleyici olan otlar ile oldukça yaratıcı bir şekilde mutfaklarına yeni isimler eklemeyi başarmışlar. Ve bu listelere zaman geçtikçe yenileri eklenmeye de devam ediyor.  Bunlardan bir tanesi olan otlu kavurma, egenin en büyük büyük zenginliklerinden olan enginarın, çeşitli otlar ile birlikte kavrularak servis edilmesi ile oluşuyor.

Salatalarda da yine aynı ot zenginliği ile karşılaşıyoruz. Ebegümeci, tarakotu, arapsaçı, radika ve turp otu tarzında pek çok kişinin isimlerini ilk kez duymuş olduğu bu otlar, özel soslar ile birlikte harmanlanarak salata tabaklarında servis ediliyor.

Yine Foça sokaklarında yerini alan; bölgeye özgü, erimiş peynirler, salamlar, sucuklar ve domates ile yapılmış olan kumru ve midye dolmanın satılmakta olduğu tezgahlar, sizi adeta rotanızın yönünü değiştirmeye zorluyor…

Foça’da Yapılacaklar Listesi

İzmir Foça gezi rehberi içeriğinde yer alan en önemli başlıklardan bir tanesi de Foça’da yapılacaklar listesi olacaktır elbette… Adeta bir tatil cenneti olan Foça’da yapılacak o kadar çok şey var ki! Ancak Foça’da yapılacaklar listesi oluştururken, bizim size tavsiyemiz ilk olarak, Foça’da gezip görülmesi gereken yerleri ziyaret ederek başlamanız olacaktır. Bu arada Foça’nın, hepsi birbirinden güzel olan plajlarında denizin ve güneşin keyfini de çıkarmayı unutmayın!

Foça Gece Hayatı

Foça’da gece hayatı gerçekten fazlasıyla renkli ve çok hareketli bir şekilde geçmektedir. Bu beldede gece hayatı için pek çok mekan bulmanız mümkün. Özellikle de sahil kenarında yerini alan barlarda, sabaha kadar eğlencenin tadına varabilmeniz mümkün. Bunun yanı sıra sakin ve huzurlu bir yer aramaktaysanız da yine merkezde pek çok kafe bulunuyor. Bu kafelerden bir tanesine oturup Dibek kahvesini içerek geceye devam edebilirsiniz.

Foça’da Alışveriş

Foça’da alışveriş dendiği zaman akla ilk gelen şarap ve reçel olacaktır elbette. Reçelin ve şarabın hat safhada tüketilmekte olduğu bir Ege kasabasıdır Foça. Bu sebeple de pek çok ev yapımı reçel ve ünlü şarap bulabilmek mümkün. Pazar günleri kurulmakta olan Foça pazarından da yine bölgeye has olan birbirinden doğal besinler satın alabilirsiniz. Foça’ya özgü bir takım hediyelik ürünleri da, Foça’daki yer alan birçok çarşıdan satın alabilmeniz mümkün…

Tıpkı İzmir Foça gezi rehberi gibi çok daha fazla gezi rehberi okumak isterseniz, bizi takipte kalın!

Ayrıca İzmir’in bir başka gezilecek yeri Şirince için Şirince Gezi Rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir