İzmir Alaçatı Gezi Rehberi

İzmir Alaçatı Gezi Rehberi

İzmir Alaçatı Gezi Rehberi

İzmir‘in bir tatil yöresi olan Alaçatı, capcanlı daracık sokakları, taş evleri, hepsi birbirinden otantik olan mekanları ve tasarım dükkanları ile yılın her mevsiminde dikkat çekici ve güzel. Alaçatı dendiği zaman da akla ilk gelenler arasında mutlaka, sörf, rüzgar, değirmenler, dar sokaklar ve taş evler geliyor olsa bile aslında bu ilginç yörenin daha bilinmeyen pek çok ayrıntısı mevcut. İşte İzmir Alaçatı Gezi Rehberi içeriğimizde, Alaçatı hakkında bilinmeyen ne varsa sizler için derledik!

İzmir Alaçatı Gezi Rehberi

Alaçatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Alaçatı hakkında bilmeniz gerekenler o kadar fazla ki! Ancak ilk olarak tarihinden başlamak daha iyi olacaktır. 

Alaçatı’nın Osmanlı zamanlarında Alacaat Aşireti’nin yaşamakta olduğu bir piyade ve süvari köyü olduğu bilinmektedir. Alaçatı’nın tarihi 1850’lilere kadar dayanıyor. O dönemin Osmanlı Sadrazamı, Alaçatı’nın güneyinde yer alan bataklık bölgenin kurutulması ile ilgili emrini verdiği zaman, bugünkü Hacı Memiş bölgesinde bulunan tarlalarda çalıştırılması üzerine bölgeye Sakız Adası‘ndan Rum işçiler getirtilmiştir. 

Bu kanal inşaatından çalışmak için gelen Rum işçilere, limana yakın bir kasaba inşa etmeleri için izni verilir ve o zamanki adıyla Agrilia, günümüzün adıyla ise Alaçatı kasabası meydana gelmiş olur. Rumlar Alaçatı’yı imar eder ve Alaçatı’da bağcılığı geliştirirler. Zamanla bu limandan Sakız Adası ve Fransa’ya şarap ihracatı yapılmaya başlanır. Yerli nüfus savaştayken, Rum gençleri de bağcılıkla uğraşarak zeytinliklere yardım etmeye başlarlar

Gördüğünüz gibi, geçmişte Alaçatı’da baskın olan nüfus Rumlardı. Kasabada 1800’lerin sonuna kadar Türk nüfusu ise çok seyrek görülmekteydi. Bu dönemde Alaçatı ve Çeşme’nin nüfusu yaklaşık olarak 45 bin kişiden oluşmaktaydı ve bunun 40 binini Rumlar oluşturuyordu. 

alaçatı gezi rehberi

Alaçatı Gezilecek Yerler

İzmir Alaçatı gezi rehberi için belki de en önemli kısım burası… Bir tatil cenneti olan bu beldenin gezilecek listesi ise fazlasıyla kabarık. İşte Alaçatı gezilecek yerler;

1) ALAÇATI YEL DEĞİRMENİ

Yılın neredeyse tamamını rüzgarlı geçirmekte olan Alaçatı‘da hem eski hem de yeni olmak üzere birçok yel değirmeni mevcut. Alaçatı’nın en eski yapılarından bir tanesi olan eski yel değirmenleri, 500 ile 1000 yılları arasında inşa edilen ve fazlasıyla büyük olan yapılar arasında yer almaları ile biliniyor. 

2)ALAÇATI EVLERİ

Eski zamanlarda daha çok Rumların ikamet etmekte olduğu beldelerden birisi olan Alaçatı‘nın dar sokakları, Rumların inşa ettiği taş evlerle dolup taşıyor. Evler, ponza taşına fazlaca benzeyen, zaman içerisinde sertleşen ve ısı yalıtımında da çok iyi olan Alaçatı’ya özgü bir taş ile yapılmış.

3)ALAÇATI PORT

Tatili eğlence ile birleştirmek niyetindeyseniz, Alaçatı Port Marina’ya uğramadan dönmeyin deriz. Alaçatı Port, deniz ile iç içe bir gece hayatı sunmakta. Birbirinden ünlü ve eğlenceli mekanları içerisinde barındıran Alaçatı Port, marina içerisinde sosyalleşme fırsatı da tanıyor.

4)AYIOS KOSTANTINES KİLİSESİ

Günümüzde artık Pazaryeri Camii ismi ile kullanılmakta olan Ayios Konstantinos Kilisesi; 1874 senesinde Yuhannis Halopas tarafından yığma moloz taş tekniği kullanılarak inşa edilmiş. Sakarya Sokak’ta yer alan Pazaryeri Camii’ni özel kılan camiye dönüştürülürken kilisenin esasına sadık kalınması.

5)AYA YORGİ KOYU

Aya Yorgi Koyu, Alaçatı’nın rüzgardan korunmayı başaran ender koylarından bir tanesi olarak anılıyor. Diğer koylar ile kıyaslandığı zaman suyu oldukça sıcak olan koyun akıllara durgunluk veren bir güzelliği var. 

6) DELİKLİ KOYU

Alaçatı ve Ovacık‘ın tam ortasında yer alan Delikli Koy; beyaz kayaları, mavi denizi ve huzuru ile Alaçatı’nın saklı cenneti olarak kabul edilmekte.

7) YUMRU KOYU

Dünyada her yıl gerçekleştirilmekte olan Windsurf Şampiyonası‘na ev sahipliği yapan Yumru Koyu; rüzgar sörfü konusunda en iyi bölgeye sahip yerler arasında başı çekmekte. Profesyonellerin kalplerinde çok ayrı bir yere sahip olan Yumru Koyunda ayrıca pek çok sörf okulu da bulunuyor ve bu okullarda ünlü isimler ders veriyor. 

Alaçatı’ya Nasıl Gidilir?

Peki, Alaçatı’ya nasıl gidilir? İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir belde olan Alaçatı, İzmir kent merkezine yaklaşık olarak 70 km uzaklıkta yer alıyor. İstanbul’a 640, Bursa’ya 410, Ankara’ya 660, Antalya’ya 535 km mesafede bulunuyor. Alaçatı’ya şehirlerarası otobüsleri, belediye otobüsleri, HAVAŞ, özel araçlar ve transfer araçlar ile çok kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

alaçatı gezi rehberi

Alaçatı’ya Ne Zaman Gidilir?

Alaçatı’ya ne zaman gidilir sorusuna vereceğimiz cevap ise değişmekte. Bir Akdeniz iklimine sahip olan Alaçatı; kışları yağışlı ve ılık, yazları ise sıcak ve kurak geçer. Yılın yaklaşık olarak 330 gününde rüzgarlı olan belde, sörfçüler ve sörf öğrenmek isteyenler açısında yılın her günü elverişli iken; sadece tatil ve eğlence amacı ile Alaçatı’ya gelmek isteyenlerin ise Haziran-Temmuz-Ağustos ve Eylül aylarında gelmeleri çok daha uygun olacaktır.

Alaçatı’da Nerede Kalınır?

Peki, Alaçatı’da nerede kalınır? Alaçatı’yı anlatmak istiyorsak 3 farklı bölgeye bölmemiz gerekir aslında. Bunlardan ilki Alaçatı’nın ana caddesi sayılmakta olan Kemalpaşa Caddesi’nin de yer aldığı Alaçatı Merkez’dir… İkinci bölge merkezin güneyinde bulunan ve çok daha geniş bir bölgeye yayılmış olan Yeni Mecidiye Mahallesi olarak geçmektedir. Ve en son da, Alaçatı Port konaklama için seçebileceğiniz bölgeler arasında yerini alıyor.

Alaçatı’da Ne Yenir?

Alaçatı’nın nesi ünlü, Alaçatı’da ne yenir? Diye sorulduğu zaman, verilecek olan ilk cevap elbette Alaçatı’nın meşhur Damla sakızlı dondurması ve muhallebisi olacaktır. Belediyenin koruması altında bulunan ağaçlardan elde edilmiş aroma ile sakız reçeli ve sakız rakısı yapılmaktadır; bunlar yine Alaçatı’nın meşhur lezzetlerinden… Bunların yanında; Girit usulü fırında kabak, zeytinyağlı dolma, kabak çiçeği dolması, arapsaçı, gelincik otu, kumru, mevsime göre taze balıklar, boyoz, sütte balık, ahtapot ızgara, Boşnak böreği gibi lezzetleri mutlaka denenmesi gerekenler arasında yerini alıyor.

Alaçatı’da Yapılacaklar Listesi

İzmir Alaçatı gezi rehberi dendiği zaman elbette en sık merak edilenlerden bir tanesi de; Alaçatı’da yapılacaklar listesi olacaktır;

Antikacıları gezmek,

– Alaçatı Pazarı’nı ziyaret etmek,

– Çeşme Kumrusu’nu denemek,

– Sörf yapanları izlemek,

– Yel değirmenlerine gidin ve gün batımını izlemek,

– Birbirinden güzel koyları ziyaret etmek,

Alaçatı’ya yolunuz düştüyse, mutlaka yapmanız gereken arasında olmalıdır…

Alaçatı Gece Hayatı

İzmir Alaçatı gezi rehberi için olmazsa olmazlardan biri; Alaçatı’da gece hayatı! Özellikle de son yıllarda İstanbul’dan gelen yatırımcıların fazlaca ilgi gösterdiği bir belde olan Alaçatı’da çok sayıda eğlence mekanı ziyaretçilere açıldı. Gece bu eğlence mekanlarında, zaman zaman birbirinden ünlü şarkıcılar ve DJ’ler de sahne almakta. Güzel plajları, akşamüstü happy hour’lar ile başlayarak sabahın ilk saatlerine kadar sürmekte olan Alaçatı gece hayatı adından sıkça söz ettiriyor. 

Alaçatı’da Alışveriş

Alaçatı’da alışveriş dendiği zaman akla ilk gelecekler mutlaka; butik dükkanlar, pazar yerleri ve antikacılar olmalıdır. Pazar Yeri Camii’nin hemen yanında yer alan Antikacılar Çarşısı, Alaçatı’nın en gözde mekanlarından bir tanesidir. Bu çarşıda, ülkenin dört bir yanından gelmekte olan antika eşyaları, pek çok sanatçının resimlerini ve heykellerini bulabilmeniz mümkün…

İzmir Alaçatı gezi rehberi gibi çok daha fazla gezi rehberi için; eventizmir.com sitemizi takip edebilir, sizler için derlediğimiz birbirinden güzel tatil cennetleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca Alaçatı gezisi yapıyorsanız mutlaka uğramanız gereken bir yer olan Çeşme gezi rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.

2 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Avatar

    Alaçatı yaşanılacak bir yer. Manzaraları ve yapısı harikadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir